tr 0535 292 51 59 P.tesi. - C.tesi: 08:30-19:00 Kozyatağı Mh., Çardak Sk., Şaşmaz Sitesi, B-2, No: 4/18, Kadıköy

SAT Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Play Sports Abroad (PSA) DanışmanlıkBlogabd bursuSAT Hakkında Bilinmesi Gerekenler
sat-hakkında-bilinmesi-gerekenler

Yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için en önemli kavramlardan biri SAT olarak karşımıza çıkar. Meslek alanında ülke sınırlarını aşmak isteyenlerin bu testi alması ve gerekliliklerini karşılaması önemlidir.

SAT, Scholastic Aptitude TEST- Eğitim Yetenek Testi olarak tanımlanır ve  Türkiye’deki üniversite sınavları ile eş bir kavramdır. Lisans kaydına başvurabilmek için SAT sınavlarından yeterli puan almanız önemlidir.

Senede altı kez verilen bu testi alan tüm öğrencilerin bazı koşulları da yerine getirmesi talep edilmektedir. Bu sınavdan alacağınız puanlar 2 sene geçerlidir.

SAT Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar:

  • SAT, iki bölümden oluşan bir sınavdır. Reasoning Test ve SAT 2 olan Subject testlerin tamamlanması gerekmektedir. İki bölümde de yoğun İngilizce yeterliliği gerekmektedir. Sınav geneli yazma, okuma ve matematik alanından oluşmaktadır.

 

  • Sınavın ilk adımı  62 dakika sürmektedir. 5 uzun pasajın okunarak 52 sorunun yanıtlanması gerekmektedir. İlk bölümde bulunan yazma kısmında 35 dakikada 44 soruyu yanıtlamanız beklenmektedir. Genel olarak bu bölümde 100 dakika içinde 100 sorunun cevaplanması önemlidir.

sat-hakkında-bilinmesi gerekenler

  • İlk kısmın tamamlanmasından sonra matematik bölümü olan ikinci kısma geçilmektedir. 25 dakika içinde 20 matematik sorusunun çözülmesi gerekmektedir. Bu bölümde sınava girenler hesap makinesi kullanabilmektedir. Ardından 55 dakikalık 38 sorudan oluşan diğer matematik alanına geçilmektedir.

 

  • SAT sınavının son bölümünde ise essay yazma bölümüne geçilmektedir. Essay – yazma bölümü puanlamaya dahil edilmez. Fakat üniversitelerin bazıları Essay bölümünde alınan puana önem vermektedir. Essay bölümünde 50 dakika boyunca pasaj değerlendirilmesi yapılması talep edilir.

 

  • Yanlışların  doğruyu götürdüğü  bir sistem bu sınavda yoktur.

 

  • Sınav başvuruları ise online olarak yapılmaktadır. Sınavlara İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ya da Erzurum’da girilebilmektedir.

 

  • SAT sınavına katılmak için başvurular The College Board web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapabilmek için formu doldurduktan sonra kullanıcı ismi ve şifrenizi belirlemeniz gerekmektedir. Ardından kişisel sayfa üzerinden başvurular yapılmaktadır.

 

  • Sınavın her bölümü 800 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Toplam puan değerlendirilmesi ise 1.600 üzerindendir.

 

  • Sınava girdikten sonra sınav sonuçları bir ay sonra açıklanmaktadır.

Leave a Reply