tr +90 (536) 709 14 96 P.tesi. - C.tesi: 08:30-19:00 A+Live Ataşehir, Barbaros Mahallesi, Begonya Sokak, No: 7, Kat 13, İstanbul

PSA Sports Clinic | 23-24 Ocak 2020, Etiler – İstanbul

Türkiye’de alanında ilk kez düzenlenen ve basketbolla bilimi buluşturduğumuz PSA Sports Clinic 2020, 50 sporcunun katılımıyla Türkiye’nin önemli spor bilimcilerinin himayesinde, Play Sports Abroad tarafından Etiler İSOV Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.


13-20 yaş arasındaki erkek ve kız basketbolcuların; fiziksel, atletik ve mental testlerden geçtiği, bunun yanı sıra spor, beslenme, genetik gibi birçok eğitici seminerin aktarıldığı organizasyonda katılımcı sporcular basketbol dolu saatler geçirdi.

23 Ocak Perşembe günü kız sporcular için, 24 Ocak Cuma günü ise erkek sporcular için düzenlenen organizasyona Türkiye’nin dört bir yanından katılım sağlandı. Mental Antrenman Koçu Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi, mental testler yaparken, Yetenek ve Performans Ölçüm Direktörü Tahsin Tahmaz, çeşitli parkurlarda fiziksel ve atletik ölçümlemeler yaptı.

Atletik Performans Koçu Aydın Özden sporcu sağlığı ve beslenmesi hakkında detaylı bir sunum yaparken; Play Sports Abroad kurucu ortağı Emir Demirkıran ise ABD’de lise ve kolej bursları hakkında sporculara ve velilerine yönelik bilgilendirmeler yaptı. Demirkıran ayrıca sporcular ve velilerle birebir görüşmeler de gerçekleştirdi.

Sporculara NBA Draft Combine Ölçümlemeleri Uygulandı

Organizasyona ekibiyle katılan Yetenek ve Performans Programları Uzmanı ve FunTheMental Genel Koordinatörü Tahsin Tahmaz, sabah seansında sporculara, NCAA oyuncularının NBA Draft seçimleri öncesinde çeşitli ölçüm ve testlerden geçtiği “NBA Draft Combine” uygulamalarını, dünya standartlarında teknik ekipmanları ile birleştirerek, sporcuların hem fiziksel hem de basketbol odaklı gelişmiş performans ölçümlemelerini uyguladı.

Mental Testlerle Dikkat ve Odaklanma Konusundaki Seviyeler Ölçüldü

Sabah seansının diğer bölümünde Pamukkale Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi, son teknoloji ekipmanlarıyla sporcuları bir dizi mental testlere ve ölçümlere tabi tuttu. Sporda çok önemli noktalardan olan dikkat ve odaklanma konusunda önemli veriler sunan bu ölçümlemeler, oyuncunun spor geleceğinde nelere önem vermesi gerektiği ve neleri doğru neleri yanlış yaptığı konusunda önemli sonuçlar vermektedir.

İnteraktif Sunumlarla Merak Edilen Sorular Cevaplandı

Öğleden sonraki programda ise Play Sports Abroad Kurucu Ortağı Emir Demirkıran, yurt dışı lise ve kolej burs programları hakkında bilgilendirici ve interaktif bir sunum gerçekleşti. Gerek sunumda gerekse sunum sonrası sporcu ve velilerin sorularınını yanıtlayan Demirkıran, merak edilen bütün sorulara cevap verdi.

Ayrıca sunum sırasında daha önce PSA danışmanlığıyla yurt dışına giden sporcu ve sporcu aileleri de hazır bulunarak, yaşadıkları serüveni ve tecrübelerini aktarma fırsatı buldu.

PSA Sporcu Kliniği’nin sunum bölümünde ayrıca Atletik Performans Koçu Aydın Özden; spor, genetik ve beslenme konularını kapsayan ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Bir sporcunun nasıl beslenmesi ve nasıl yaşaması gerektiği konusunda faydalı bilgiler aktaran Özden, aslında birçok doğru bilinen yanlışı da katılımcılara aktardı.

Organizasyon 3 Kamera ile Kayda Alındı

Bilimsel testler, performans ölçümlemeleri, mental eğitimler ve çeşitli sunumlar ile başlayan PSA Sporcu Kliniği’nin öğleden sonraki seansında ise katılımcı sporcular, deneyimli koçlar eşliğinde; Amerikan Basketbolu’nda çok önemli olan 3’e 3, 4’e 4 ve 5’e 5 birçok drill uygulayarak kıyasıya mücadele etti.

3 kamera ile kayda alınan müsabakalar, etkinlik sonrasında scouting ve ölçümleme raporları ile birlikte ABD lise ve kolej yetkililerine, iletilecek.

Gelirler, Türkiye Turu’na Çıkmaya Hazırlanan Spor Otobüsü’ne Aktarıldı

Öte yandan organizasyon öncesinde de duyurulduğu gibi projenin çok önemli de bir kurumsal sosyal sorumluluk ayağı bulunuyor. PSA Sporcu Kliniği organizasyonundan elde edilen gelirin tamamı, tanıtımı 2020 yılının Mayıs ayında Kastamonu’nda yapılacak ve yılın çeşitli dönemlerinde, köy okulları başta olmak üzere, yurdun dört bir yanına spor malzemesi taşıyacak olan spor otobüsü sosyal sorumluluk projesine aktarıldı.


PSA Sports Clinic 2020 Foto Galeri