tr 0535 292 51 59 P.tesi. - C.tesi: 08:30-19:00 Kozyatağı Mh., Çardak Sk., Şaşmaz Sitesi, B-2, No: 4/18, Kadıköy

Yurt Dışı Sporcu Bursu Aşamaları Nelerdir?

Play Sports Abroad (PSA) DanışmanlıkBlogbasketbol bursuYurt Dışı Sporcu Bursu Aşamaları Nelerdir?
yurt-dısı-sporcu-bursu-asamaları-nelerdir

Yurt dışı sporcu bursu için ilk olarak alanında başarılı ve referansları kuvvetli bir danışmanlık firması ile çalışması gerekmektedir. Play Sports Abroad bu alanda en başarılı firmalardan biri olarak, bu süreci daha önce yaşamış profesyoneller ile hizmet vermektedir.

Play Sports Abroad Danışmanlık tarafından 5 adımda tamamlamaktadır. Spor bursu için ilk adım görüşmektedir. Bu adımda aileler ile yüz yüze ya da Skype ile detaylı bir görüşme yapılır.

İlk görüşme sırasında ailelere Amerika’da eğitim ve yaşam, aranan kriterler, ortalama ücretler, burs imkanları gibi alanlarda bilgiler verilir. Öğrencinin kariyer beklentisine ve başarılarına göre uygun adımlar ve bilgiler verilir. Bunun yanı sıra İngilizce yeterliliğin sağlanması için planlama yapılır.

Sporcu bursu için ikinci adımda ise başvuru dosyası hazırlanır. Başvuru dosyası:

  • Bu aşamada gerekli olan belgeler, raporlar ve referanslar aile ile beraber profesyoneller eşliğinde hazırlanır.
  • Öğrencinin maç, antrenman gibi görüntülerinden oluşan bir Highlights videosu hazırlanır.
  • Öğrencinin katıldığı tüm turnuvalar ve maçlardan toplanan verilerden Scouting Report hazırlanır.
  • Daha sonra öğrencinin ölçüm ve kondisyon raporu hazırlanır.

Bu aşamalar beraber tamamlandıktan sonra yurt dışı spor bursu için okul ve öğrencinin görüşmesi sağlanır. Bunun için öğrenciye en uygun okulun belirlenmesi sağlanır.

yurt-disi-sporcu-bursu-asamalari-nelerdir

Öğrencinin videosu ve raporları, farklı okulların koçlarına ya da müdürlerine ulaştırılır. Daha sonra Skype görüşmesi için de randevu alınır.

Öğrencinin okul ile gerçekleştireceği görüşme için Skype görüşmelerine çalışma da başatılır. Yurt dışı sporcu bursu danışmanlığı kapsamında en önemli nokta okulun ve bursun belirlenmesidir. Okuldan gelen ücret teklifi aileye ulaştırılır.

Aile okul hakkında tüm bilgilere hakim olduktan sonra karar aşamasına geçilir. Play Sports Abroad yalnızca alanında güvenilir ve prestijli okullar ile çalışmaktadır. Amerika ve Kanada spor bursu için son aşama ise Amerika’da yaşam olmaktadır.

Amerika’da burs kazanan sporcu öğrencilerin ders notlarına, kurduğu arkadaşlıklara ve zamanını kaliteli şekilde geçirmesi de oldukça önemli. Öğrencinin İngilizce ve Amerika yaşamına alışması ve eğitim sistemine adapte olması için de danışmanların önemi büyüktür.